13 Nisan 2009

Terörizm'in Mağlubiyeti


Sitenin ilk yazısında Terörizm'in Zaferi (!) konusunu işlemiş, Pakistan'ın Svat Vadisi'nde Taliban'ın "şeriat düzeni" kurarak amacına ulaştığının altını çizmiştik. Bu sözde zafer, islami tandanslı birçok terör örgütüne de örnek oluşturmuş, izole edilmiş bölgelere şeriat getirmek bu örgütlerin temel hedefi haline gelmiştir. Ancak bilimsel ve sosyo-kültürel açılardan sürekli eleştirdiğimiz bu düzenin çarpıklığı, genellikle somut delillere dayandırılamadığından ya da şeriat kanunlarının katılığı insanlara inandırıcı gelmediğinden olacak, Taliban kontrolündeki Svat Vadisi pek çok uzmanın dikkatini yeterince çekemedi. Geçtiğimiz günlerde televizyon ekranlarından seyrettiğimiz bir insanlık dramı bu dikkati toplamak adına önemliydi. Görüntülerde, 17 yaşındaki bir genç kız, abisi tarafından, biri kadın iki kişinin yardımıyla kırbaçlanmaktaydı. Onlarca insanın da mahkemevari bir alanda izleyici rolü üstlendiği bu olay sonrasında kızın çektiği acı, ayağa kalktıktan sonra dengesini kaybetmesinden belli olmaktaydı. Benzer bir "yargılamanın" Mart ayında da gerçekleşmiş olması, bölgedeki bu tarz uygulamaların devamının beklenebileceğine dair bir işarettir.

Terörizm insanlara korku vererek ve kendi düzenini kurarak "zafere" ulaşmışsa bile, bu görüntülerden sonra insanlarda oluşturduğu terör karşıtı bilinç sayesinde başarısızlığa uğramıştır. Zira bu görüntüleri izleyenler artık terörizm ile ilgili konferanslara, panellere ve bilimsel makalelere gereksinim duymayacaklardır. Bir gencin başına gelen bu talihsiz olay ne kadar kötüyse, insanlara kazandırdığı terör karşıtı bilinç ve psikolojik altyapı da o kadar iyidir.


0 yorum:

Dünya Gündemi Analizleri Hakkında

Bu blog, uluslararası politikada yaşanan güncel gelişmeleri takip etmek ve değerlendirmelerde bulunmak amacıyla oluşturulmuştur. İçinde yer alan yazı, yorum ve analizlerin tamamı yazarın şahsi görüşleridir. Yazıların tüm sorumluluğu blog yazarına aittir.

Güncellemeler belli bir programa göre yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra her sabah çeşitli şekillerde güncellenmektedir. Yazılar hazırlanırken; ntvmsnbc, bbc türkçe, reuters, guardian, washington post, der spiegel, kommersant vs gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır. Haber içerikleri bu kaynaklardan sağlanmakla birlikte, yorumlar ve analizlerin tümü blog yazarına aittir.

Blog içeriğinin, yazardan izin alınmaksızın kullanılması kanunen yasaktır. Kaynak göstererek veya yazarla irtibat kurularak yapılan alıntılara izin verilecektir.